Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Zasady projektowania więźby dachowej

 - Zasady projektowania więźby dachowej
Zanim położysz dachówkę
Dach jest dla każdego domu elementem najważniejszym. Chroni przed zimnem, wiatrem, deszczem i śniegiem, a także nadaje budynkowi indywidualny charakter. Jednak, aby spełnił wszystkie nasze oczekiwania i wymagania musi opierać się na odpowiedniej konstrukcji.
Więźba dachowa przenosi obciążenia własne, pokrycia, śniegu i wiatru. Dlatego trzeba ją zbudować z drewna dobrej jakości, odpowiednio wysuszonego i obrobionego oraz zabezpieczonego przed ogniem i grzybami.

Co to jest więźba?
To (najczęściej) drewniana konstrukcja nośna, czyli układ ukośnie położonych belek zwanych krokwiami, które łączą się ze sobą w najwyższym punkcie zwanym kalenicą. Krokwie mogą być podparte poziomymi belkami, które zależnie od konstrukcji zwane są jętkami lub płatwiami. W miejscu połączenia ze ścianami domu, najczęściej leżą równoległe, poziome belki - zwane murłatami.

Drewniane konstrukcje
- są najstarszym rozwiązaniem, które pomimo wielu zmian technologicznych w budownictwie do dzisiaj pozostało prawie w nie zmienionej formie - mówi Adam Dąbrowski, cieśla. Wykonuje się je z drewna drzew iglastych, m.in. sosny, świerku i jodły, natomiast łączenia, w których stosuje się wszelkiego rodzaju kołki czy klocki, powinny być zrobione z drewna twardego, dębu lub akacji - dodaje. Zaletami konstrukcji drewnianej jest lekkość oraz łatwość montażu. Wadami: łatwopalność, podatność na korozję biologiczną oraz wrażliwość na wodę. Dlatego przed wybudowaniem należy całą konstrukcję drewnianą zaimpregnować środkiem grzybo- i owadobójczym, a także zabezpieczyć przed wodą opadową. Zaniedbanie tych czynności może z czasem prowadzić nawet do konieczności wymiany całej konstrukcji dachu - dodaje.

 - Zasady projektowania więźby dachowej
Rodzaje więźby dachowej
Elementami tworzącymi konstrukcję dachu są m.in.: belki stropowe, murłaty, krokwie, płatwie, jętki, kleszcze, miecze i w zależności od użytych elementów oraz sposobu ich łączenia, konstrukcja dachu określana będzie jako: krokwiowa, krokwiowo-jętkowa, płatwiowo-kleszczowa itd.
- Najprostszą konstrukcją jest dach krokwiowy. Składa się z wiązarów krokwiowych opartych o siebie parami w kalenicy i na murłacie. Tę konstrukcję stosuje się najczęściej przy rozpiętościach dachu do 7 m pomiędzy ścianami zewnętrznymi, wówczas maksymalna długość krokwi może wynosić 4,5 m przy pokryciu dachówką lub 5 m, jeśli pokrycie jest wykonane z blachy lub gontu bitumicznego. Konstrukcji tego rodzaju nie powinno się stosować dla dachów o spadku mniejszym niż 45°. Gdy decydujemy się na stromy dach, należy pamiętać aby konstrukcję usztywnić przybijając do krokwi, od strony poddasza, deski (tzw. wiatrownice) - fachowo wyjaśnia cieśla.

Dach krokwiowo-jętkowy buduje się wówczas, jeśli rozpiętość dachu pomiędzy ścianami zewnętrznymi wynosi od 5 do 7,5 m. Każdą parę krokwi dodatkowo usztywnia się poziomą belką (jętką), którą umieszcza się na wysokości równej 2/3 długości krokwi - licząc od jej dolnego oparcia.

Dach płatwiowo-jętkowy - stosowany jest w przypadku tzw. "dużych" dachów o rozpiętościach od 9 do 11 m. - Nowocześniejszą i bardziej oszczędniejszą, w porównaniu z poprzednimi, konstrukcją jest dach płatwiowo-kleszczowy. Stosuje się ją przy rozpiętości dachu do
12 m. W konstrukcji tej występują dwa rodzaje wiązarów: pełny i pusty. W skład pełnego wchodzi para krokwi, słupy i kleszcze, które obejmują słupy i krokwie, z obu stron, usztywniając tym samym połączenie. W pustym są tylko krokwie oparte na płatwiach. Wiązary pełne ustawia się co 4 krokwie wiązary puste w odstępach od 3 do 5 m. To czy konstrukcjia dachu spełni nasze wymagania zależy również od prawidłowego, zgodnego z projektem jej wykonania, a przede wszystkim od dokładnego połączenia współpracujących elementów. Każdy bowiem typ złączy ma zalecane sposoby jego wykonania.

Suszenie i impregnacja
Drewno użyte do budowy więźby dachowej powinno być odpowiednio przygotowane. Musi mieć odpowiednią wilgotność i być skutecznie zabezpieczone. - Wilgotność dla konstrukcji, które należy szczególnie chronić przed zawilgoceniem, powinna wynosić nie więcej niż 20%, dla konstrukcji zadaszonych, stojących na otwartym powietrzu - nie więcej niż 30%, natomiast dla konstrukcji klejonych nie powinna przekroczyć ok. 17 % - wyjaśnia cieśla.
Chcąc uzyskać odpowiednią z normami wilgotność użytkową drewna, należy poddać tarcicę procesowi suszenia - w sposób naturalny albo sztuczny w suszarkach. Dla każdego rodzaju drewna czas suszenia jest inny, np. dla sosny, świerku i jodły czas naturalnego suszenia tarcicy (do wilgotności około 20%) wynosi od 45 do 90 dni. Dla modrzewia od 90 do 190 dni.
Kolejnym procesem, zabezpieczającym drewno jest impregnacja. Zależy ona od trzech czynników: rodzaju drewna, rodzaju zastosowanego impregnatu oraz technologii procesu impregnacji.

Najpewniejszym sposobem chroniącym konstrukcję drewnianą przed działaniem grzybów i ognia jest zastosowanie metody próżniowo-ciśnieniowej i kąpieli gorąco-zimnych. Inne metody, takie jak : malowania, natryski, moczenia są mniej skuteczne.

Obciążenia więźby dachowej
Więźba dachowa przenosi obciążenia stałe: ciężar własny, ocieplenie, wykończenie wewnętrzne oraz ciężar pokrycia, a także zmienne, jak napór wiatru, czy ciężar zalegającego śniegu. Ich suma ma wpływ na wielkość przekroju krokwi. Najczęstsza odległości pomiędzy krokwiami wynosi od 70 cm do 100 cm. Związane jest to z dopuszczalnym ugięciem krokwi pod maksymalnym obciążeniem, oraz z typem konstrukcji nośnej. Im większy rozstaw krokwi, tym większa powierzchnia dachu obciąża daną krokiew. Istnieje opinia, że zastosowanie lżejszego (mniejszy ciężar własny) pokrycia dachowego pozwala na zastosowanie znacznie słabszej, a co za tym idzie tańszej konstrukcji więźby dachowej. Jest to jednak mylne wrażenie, gdyż jak pokazuje tabela obok na dach działa wiele dodatkowych obciążeń, które muszą być uwzględnione podczas projektowania. Obciążenie śniegiem, wiatrem, ciężar ocieplenia i wykończenia są dla wszystkich rodzajów pokryć takie same, a w przypadku gontu papowego dodatkowo doliczyć trzeba ciężar deskowania.

Sumaryczne obciążenie przypadające na 1 m2 połaci dachu waha się w przedziale od ok. 213 do ok. 250 kg. Projektując dach, projektant musi uwzględniać współczynniki materiałowe i bezpieczeństwa, ale często zdarza się, że nie wiadomo, jakiego rodzaju pokrycie będzie zastosowane. Wówczas projektant uwzględnia w projekcie obciążenia dachu takie jak dla dachówek.

Dodatkowym elementem wpływającym na wielkość krokwi są aktualne normy dotyczące ochrony cieplnej budynków, które narzucają konieczność stosowania termoizolacji o wysokości co najmniej 16 - 18 cm. Dobrane ze względu na ten warunek przekroje krokwi bardzo często spełniają wymagania wytrzymałościowe dla wszystkich rodzajów pokryć.

Porównanie obciążeń dla trzech rodzajów pokryć.

Obciążenia
Dachówki
kg/m2
Blacha
dachówkopodobna
kN/m2
Gonty
bitumiczne
Kg/m2
Więźba dachowa
10
10
10
Ocieplenie
15
15
15
Deskowanie
25 mm
-
-
15
Płyty gipsowo
� kartonowe
15
15
15
Pokrycie dachowe
45
8
11
Wiatr
94
94
94
Śnieg
71
71
71
Suma
250
213
221

Wentylacja
Dla prawidłowego funkcjonowania dachu oraz zapewnienia jego trwałości niezwykle istotnym zagadnieniem jest wentylacja połaci dachowej. Odpowiednia wentylacja zapobiega gromadzeniu się wilgoci wykraplającej się z powietrza. Przy dużej różnicy temperatur, między zewnętrzną i wewnętrzną stroną dachu, dochodzącej w zimie do 40o C oraz przy dużych dobowych różnicach temperatur (szczególnie w sezonie jesienno-wiosennym) w pewnym miejscu przekroju występuje tzw. temperatura punktu rosy, w której skrapla się zawarta w powietrzu para wodna. Woda ta, jeżeli nie ma możliwości wyparowania, może spowodować duże szkody w połaci dachowej, dlatego zadaniem dobrze skonstruowanego dachu jest, poprzez zastosowanie kanałów wentylacyjnych, odprowadzenie wody do atmosfery.

Niezmiernie ważnym elementem dachu jest również warstwa wstępnego krycia, której zadaniem jest zabezpieczenie ocieplenia i spodnich warstw dachu przed podwiewaniem kurzu, pyłu wodnego i śnieżnego, a także przed kondensatem wykraplającym się na spodniej stronie pokrycia.

Warstwa wstępnego krycia może być wykonana z folii o wysokiej paroprzepuszczalności (czyli małym oporem dyfuzyjnym) np. Divoroll Pro firmy Braas. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania całej wysokości krokwi do wypełnienia termoizolacją.
Warstwę tę możemy wykonać również z folii o niskiej paroprzepuszczalności np. Eurofoll firmy Braas, jednak wtedy musimy zastosować dodatkowy dolny kanał wentylacyjny o wysokości co najmniej 3 cm. W niektórych przypadkach warstwa wstępnego krycia może być wykonana z papy na deskowaniu, jednak wtedy również należy zapewnić odpowiednią wentylację dachu.

Izabela Kwiecińska

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt