Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Pokrycia dachowe / Blaszane
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Jak uchronić dach z blachy przed nawałnicą?

Pokrycia dachowe / Blaszane - Jak uchronić dach z blachy przed nawałnicą?
Fot. Blachotrapez

W ostatnim czasie burze i nawałnice dały się we znaki mieszkańcom całej Polski. Klimatolodzy ostrzegają, że tego typu gwałtowne zjawiska pogodowe będą zdarzały się coraz częściej. Największe zniszczenia to zerwane dachy. Jak uchronić dom przed zniszczeniem dachu i jak postępować jeśli nieszczęście już nas spotkało?

Z powodu coraz częściej występujących nawałnic w ciągu kilku lat norma obciążenia wiatrem dla dachów została podniesiona o kilkadziesiąt procent. Polska podzielona jest na tzw. strefy obciążone wiatrem. Najbardziej narażone na silne podmuchy są południowe krańce Dolnego Śląska, Pogórza Karpackiego oraz północno-zachodnie krańce kraju. Ważne, żeby domy budowane w tych strefach były dodatkowo zabezpieczone, a konstrukcje dachowe zaprojektowane z uwzględnieniem bardzo złych warunków pogodowych.

Dach odporny na wiatr

Aby dach nie odleciał z naszego domu jak kartka papieru, musimy przypilnować wszystkiego już na etapie projektowania. Zadbajmy też, aby montażu dokonywał doświadczony dekarz. - Na to, czy dach jest odporny na wiatr decyduje wiele czynników, takich jak powierzchnia, kąt nachylenia połaci, czy wysokości budynku. Na brzegach dachu siła wiatru jest prawie trzy razy większa w porównaniu z częścią środkową. W kalenicy, koszach, grzbietach, czy przy kominach pokrycie musi być mocno przytwierdzone. Newralgiczne miejsca powinny zostać określone na podstawie rzutu połaci dachowej – tłumaczy Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy.

Nie można wprost określić jaki rodzaj dachu jest najbardziej odpowiedni. W przypadku ceramicznych i cementowych dachówek najlepszym zabezpieczeniem jest przymocowanie ich specjalnymi klamrami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy producent dostosowuje klamry do swoich dachówek. Podobnie montuje się płytko włókno-cementowe i łupek naturalny. Oprócz tego, że są one przymocowywane gwoździami, warto zastosować specjalne haki lub spinki. Najlżejszym pokryciem dachowym jest blachodachówka.
Pokrycia dachowe / Blaszane - Jak uchronić dach z blachy przed nawałnicą?
Fot. Blachotrapez
- Ze względu na swoją wagę, blachodachówka może wydawać się najmniej odporna na wiatr. Jeśli mamy na domu dach właśnie z tego materiału, musimy zwracać uwagę na dokładny montaż, korzystać z dodatkowych zabezpieczeń i zwrócić uwagę na montowania murłaty ze ścianą zewnętrzną. Musimy też pamiętać, że na trwałość dachu ogromny wpływ ma jego konserwacja. Na czynniki zewnętrzne nie mamy wpływu, ale poprzez konserwację jesteśmy w stanie zapobiec ich skutkom – mówi Antoni Luberda.

Odszkodowanie po wichurze

Kiedy dach w naszym domu zostanie uszkodzony powinnyśmy natychmiast pomyśleć o odszkodowaniu. Szkodę należy zgłosić jak najszybciej, ponieważ najczęściej mamy na to maksymalnie tydzień. Nie obawiajmy się zabezpieczenia swojego domu przed dalszymi zniszczeniami. Nie ma to żadnego wpływu na wypłatę odszkodowania z polisy. Po ocenie rzeczoznawcy i zebraniu kompletu dokumentów, ubezpieczyciel ma 30 dni na decyzję o wypłacie pieniędzy.

Osoby, które nie mają polisy ubezpieczeniowej mogą liczyć na pomoc od państwa. Rekompensata strat w gospodarstwach domowych może zostać wypłacona przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Istnieje również bezzwrotna zapomoga w wysokości 6 tysięcy zł. Uruchamiana jest ona jednak tylko w przypadku ogłoszenia klęski żywiołowej. Aby otrzymać taką zapomogę, należy zgłosić się do urzędu gminy.

Nowe przepisy – większe ułatwienia

28 czerwca weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego. Zmiany mają pomóc w usprawnieniu i przyspieszeniu procesu budowy. Najistotniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Dotyczy to tylko mieszkalnych budynków wolnostojących, których obszar oddziaływania mieści się w granicach działki inwestora (wg nowych przepisów musi określić go projektant domu). Nowe przepisy dotyczą również dachów. Wcześniej prace remontowe wymagające zmiany pokrycia, nie ingerujące w elementy konstrukcyjne wymagały zgłoszenia w starostwie. W przypadku zmiany konstrukcji wymagana była już zgoda na budowę. Po zmianach, niepotrzebne jest zezwolenie na remont. Wymiana krokwi lub zbudowanie zupełnie nowego dachu nie wymaga żadnych pozwoleń czy zgłoszeń. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to tylko budynków, na budowę których nie potrzebujemy pozwolenia. Jeśli chcemy więc zmienić lub wyremontować dach bliźniaka czy szeregówki – musimy zgłosić się do urzędu.

Warto zawczasu zadbać o dach w swoim domu. Pozwoli to uniknąć wielu remontów i formalności, a przede wszystkim nerwów.

www.blachotrapez.euBLACHOTRAPEZ - informacje o firmie

Firma Blachotrapez powstała w 1995 roku, jednak jej początki sięgają lat 70-tych, kiedy to Jan Luberda wraz z żoną założyli firmę dekarską. Wykonując krycie dachów, montaż rynien i obróbek wykonywanych we własnym warsztacie firma nieustannie się rozwijała. Z czasem firma przekształciła się z dekarskiej w produkcyjno-handlową. Na początku lat 90-tych głównym obszarem działania firmy stał się hurtowy handel blachą i produkcja pokryć dachowych. W 1992 roku powstał pierwszy zakład produkcyjny w Ponicach. Rok później pierwsza placówka sprzedaży detalicznej w Sękocinie, a w 1995 w Krakowie. W związku z dużym popytem pod koniec lat 90-tych na pokrycia dachowe, Blachotrapez zbudował kolejny zakład produkcyjny w Rabce – Zaboria, rozpoczęła się szybka ekspansja na terenie Podhala. W tym roku producent wprowadził też alucynk – nowy rodzaj pokryć dachowych. Z końcem roku 2003 firma posiadała już 40 własnych placówek i otworzyła dział sprzedaży hurtowej. W latach 2004-2007 Blachotrapez osiągnął już na tyle silną pozycję na rynku krajowym, że rozpoczął ekspansję na rynki zagraniczne. Od 2007 roku produkty z oferty Blachotrapez można kupić w Czechach, Rumunii i na Słowacji oraz na Węgrzech. W 2007 roku zakład produkcyjny w Sękocinie przeszedł modernizację – powstała nowa hala produkcyjna, wyposażona w nowoczesne linie technologiczne. Na przełomie 2010/2011 roku nastąpiła konsolidacja zakładów produkcyjnych południowej Polski w jeden zakład produkcyjny w Rabce-Zaborni. Dziś Blachotrapez to trzy nowoczesne zakłady produkcyjne, własny tabor samochodowy (ok. 150 samochodów ciężarowych i dostawczych), największa w Polsce własna sieć sprzedaży detalicznej, ponad 130 placówek na terenie kraju, dwa biura handlowe obsługujące klientów hurtowych: Rabka-Zdrój i Warszawa-Sękocin, Blachotrapez s.r.o. na Słowacji z siedzibą Tvrdošine i 37 placówek handlowych: Blachotrapez s.r.l w Rumunii z siedzibą w Baia Mare i 10 placówek handlowych oraz Blachotrapez s.r.o. w Czechach z siedzibą Havlíčkův Brod i 2 placówki handlowe.

 
 
do góry

Nasze portalePartnerzy

  Kontakt