Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Układanie dachówki karpiówki - detale wykonawcze

 - Układanie dachówki karpiówki - detale wykonawcze
Dachówka karpiówka. Fot. Wienerberger

- Proszę o opis technologii układania dachówki ceramicznej karpiówki (wymiana pokrycia na nowe), układanej na łuskę na zaprawie, na obiekcie zabytkowym (wymóg konserwatorski). W szczególności interesuje mnie:

1. Zakres i sposób uszczelnienia styków „poziomych”,

2. Zakres i sposób uszczelnienia styków „pionowych”,

3. Czy różnicuje się rodzaje zapraw używanych do układania dachówki na zaprawie w zależności od miejsca,

4. Kiedy stosuje się uszczelnienie styków pionowych w postaci pasków z papy,

5. Czy to, że producenci pozostawiają w dachówkach po 2 otwory do wykonanie mocowania dachówek, wynika wyłącznie z sił ssania na dachu czy również z innych względów?


Wojciech





Układanie dachówki karpiówki – detale wykonawcze

  1. Zakres i sposób uszczelnienia styków „poziomych”

    Zaprawa pomiędzy kolejnymi rzędami karpiówek może być nakładana na dwa sposoby - przez nałożenie na górną powierzchnię dachówki wzdłuż jej wąskiej krawędzi podczas układania dachówek lub już po ułożeniu, od spodu, na styku kolejnych rzędów. Ten drugi sposób jest stosowany rzadziej, ze względu na trudniejszy dostęp od spodniej strony dachu.
  2. Zakres i sposób uszczelnienia styków „pionowych”

    Styki podłużne (pomiędzy kolejnymi dachówkami w tym samym rzędzie) powinny być wykonywane przez nałożenie zaprawy na obie boczne krawędzie dachówki i ułożenie dachówki na połaci w sposób gwarantujący dociśnięcie jej do dachówki sąsiadującej. W niektórych obecnych na rynku dachówkach nadal spotkać można popularne w przeszłości, fabrycznie przygotowane rowki wzdłuż bocznych krawędzi karpiówek. Jest to miejsce przeznaczone właśnie na zaprawę, które ułatwia jej nałożenie i poprawia jakość łączenia poszczególnych dachówek. Nadmiar zaprawy, który pojawi się po dociśnięciu dachówek, powinien zostać przez dekarza zebrany przy pomocy kielni.
  3. Czy różnicuje się rodzaje zapraw używanych do układania dachówki na zaprawie w zależności od miejsca?

    Do układania dachówek powinna być stosowana zaprawa przygotowana w proporcjach 1:2:8 (cement : wapno : piasek) lub gotowa zaprawa dekarska. Zaprawa używana do dachówek połaciowych musi mieć taką konsystencję, aby umożliwiała prawidłowe wypełnienie podłużnych styków pomiędzy dachówkami. Zaprawa stosowana jest także do mocowania gąsiorów na kalenicy bądź grzbiecie dachu. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że głównym zadaniem zaprawy jest zabezpieczenie miejsc łączenia produktów przed wnikaniem opadów i zanieczyszczeń, natomiast nie może stanowić ona podstawowego środka mocującego dachówki i chroniącego je przed siłami wiatru, ani zwiększającego szczelność pokrycia ponad deklarowane przez producenta.
  4. Kiedy stosuje się uszczelnienie styków pionowych w postaci pasków z papy?

    Uszczelnienie styków pionowych w postaci pasków z papy stosuje się podczas układania dachówki karpiówki w układzie pojedynczym czyli bez tzw. przekrycia. Znane dziś układy łuski i koronki to krycia podwójne – górna krawędź danego rzędu dachówek jest zawsze zakryta przez dolną część dachówek leżących dwa rzędy wyżej, dzięki czemu w każdym miejscu dachu występują minimum dwie dachówki w przekroju pokrycia. Zapewnia to odpowiednią szczelność dachu. W kryciu pojedynczym rozstaw łat jest jednak tak duży, że kolejne rzędy dachówek przykrywają się tylko pojedynczo, co powoduje, że krycie może nie być wystarczająco szczelne. By zapewnić właściwą szczelność w takim przypadku stosuje się właśnie przekładki z papy lub blachy, układane pod stykami pionowymi pomiędzy kolejnymi dachówkami.
  5. Czy to, że producenci pozostawiają w dachówkach po 2 otwory do wykonanie mocowania dachówek, wynika wyłącznie z sił ssania na dachu czy również z innych względów?

    Nie wynika to z sił ssania dachu, to zabieg mający ułatwić pracę dekarzom. Dzięki obecności dwóch otworów możliwe jest mocowanie dachówki do łat po jej docięciu, niezależnie od tego, z której strony to docięcie nastąpiło. W takich przypadkach często pozostaje już tylko jeden otwór, za pomocą którego dokonuje się mocowania. Natomiast, jeśli mocowana dachówka nie została docięta i posiada dwa otwory, wówczas wykorzystujemy w tym celu i tak tylko jeden z nich. Dzięki temu unikamy powstawania pomiędzy dachówkami naprężeń podczas pracy więźby dachowej.

  6. - odpowiedzi udzielił Konrad Zalewski, Menedżer Produktu ds. Pokryć Dachowych w firmie Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o.

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt