Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Mobilne budynki w konstrukcji modułowej – nowa jakość, innowacyjne rozwiązanie

 - Mobilne budynki w konstrukcji modułowej – nowa jakość, innowacyjne rozwiązanie
Fot. Tektum Construction Group

Konstrukcje modułowe to innowacyjne rozwiązanie w budownictwie, które stwarza nowe, rewolucyjne możliwości, jak nieograniczona mobilność - swobodne przemieszczanie budynków, czy możliwość ciągłej rozbudowy. Mobilne hotele, szkoły i restauracje to zupełnie nowa jakość, która zaczyna zdobywać zwolenników również na polskim rynku. Projekty lekkich modułowych konstrukcji mają szansę zrewolucjonizować dotychczasowe postrzeganie budynków.

Budynki lekkie jak piórko

W przeciwieństwie do domów budowanych tradycyjną metodą, budynki modułowe powstają na bazie lekkiej konstrukcji, gdzie poszczególne elementy domu wykonywane są w fabryce, w niemalże laboratoryjnych warunkach. Taki proces i przygotowanie gwarantują wyjątkową dokładność i precyzję, co jest szczególnie ważne, gdy dom ma dodatkowo spełniać wymogi budownictwa energooszczędnego. Ponadto, czas budowy zostaje maksymalnie skrócony dzięki wykorzystaniu prefabrykatów, przez co wynosi niespełna 3 miesiące. Wszystkie te czynniki wpływają na znaczne obniżenie kosztów związanych z budową. – Wybudowane w ten sposób domy można następnie swobodnie zdemontować i ponownie złożyć w zupełnie innym miejscu – dodaje Maciej Woniłowicz, ekspert z firmy Tektum Construction Group. – Technologia domów szkieletowych daje praktycznie nieograniczone możliwości stawiania konstrukcji na najbardziej wymagających podłożach, jakimi są tereny piaszczyste, bagniste czy też skaliste – dodaje ekspert.

Mobilna, „rosnąca” szkoła

Choć w Polsce mobilna zabudowa nie jest jeszcze powszechna, Niemcy, Wielka Brytania oraz kraje skandynawskie korzystają z tego rozwiązania już od pewnego czasu. Przykładem może być zrealizowany pod Oslo projekt mobilnej szkoły, za który odpowiadała firma Tektum Construction Group. Mimo, że początkowo gmach przewidziany był tylko dla pierwszych trzech klas szkoły podstawowej, z czasem dobudowano do niego dodatkowe, piętrowe moduły, zaś każdą z jego części można swobodnie przewozić. Co ciekawe, zapotrzebowanie na taki budynek zgłoszono również w Polsce. - Szkoła ma powstać w okolicach Warszawy, ale po pewnym czasie zostanie przeniesiona w inne miejsce. Rozbudowa, dodawanie nowych modułów w zależności od liczby uczniów, czy też całkowita zmiana położenia nie będą stanowiły jednak żadnego problemu - podsumowuje Maciej Wojniłowicz.

Pokój hotelowy dostępny od zaraz

Jeszcze do niedawna przeniesienie budynku wiązało się ze znaczną degradacją gruntu. Aktualnie problem ten został rozwiązany, bowiem cała konstrukcja, dzięki zastosowaniu specjalnie przygotowanych do tego pali, może być swobodnie składana oraz dekonstruowana na wodzie. Ochrona podłoża ma szczególne znaczenie, gdy przewidziana jest częsta zmiana lokalizacji, jak ma to miejsce np. w przypadku projektu mobilnego hotelu. W przeciwieństwie do murowanych odpowiedników, konstrukcja ta będzie zdecydowanie lżejsza, ale równie wytrzymała, zaś koszt demontażu i ewentualnej zmiany położenia - niewielki. - Głównym założeniem inwestora jest bardzo szybka i sprawna zmiana lokalizacji. W zależności od tego, gdzie organizowane będzie dane wydarzenie, np. impreza sportowa lub koncert, tam ma pojawiać się hotel – wyjaśnia Wojniłowicz. - Docelowo przewidzianych jest 600 pokoi hotelowych, ale możliwe będzie powiększenie lub też zmniejszenie całej konstrukcji. Wyznacznikiem będzie liczba potencjalnych klientów, którzy mieliby w nim zamieszkać – dodaje ekspert.

Mobilność za niewielką cenę

Porównując kwoty, jakie trzeba przeznaczyć na budowę budynku mobilnego oraz stawianego w sposób tradycyjny, różnica jest stosunkowo niewielka. Tym, co może generować dodatkowy koszt jest sam demontaż i przewiezienie wszystkich części. W przypadku domów szkieletowych nie jest to jednak wysoki koszt i stanowi ok. 30% wartości domu. Tym samym projekty modułowych konstrukcji mają szansę zrewolucjonizować dotychczasowe postrzeganie budynków. Nieograniczona mobilność oraz możliwość ciągłej rozbudowy to cechy, na które klienci czekali od dawna. Teraz mają to w zasięgu ręki.

Źródło: Tecum Construction Group

 
 
do góry

Nasze portalePartnerzy

  Kontakt