Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

„DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” – relacja z Konferencji DAFA

 - „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” – relacja z Konferencji DAFA
Konferencja DAFA: „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego”

Piąta edycja Konferencji Stowarzyszenia DAFA – odbywająca się 11 marca w ramach MTP Budma 2015, pod hasłem „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” - przyciągnęła szerokie grono, blisko 220, słuchaczy zainteresowanych tematyką zielonych dachów i ścian.

Wysoka frekwencja potwierdza, jak ważnym i aktualnym zagadnieniem jest prawidłowe projektowanie, wykonywanie i pielęgnacja dachów zielonych. W gronie słuchaczy znaleźli się specjaliści zawodowo związani z branżą zieloną: architekci, projektanci, reprezentanci środowisk akademickich, pracownicy jednostek naukowo-badawczych oraz firmy o profilu wykonawczym i producenckim.

Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się eksperci wywodzący się ze środowisk akademickich oraz specjaliści z firm członkowskich DAFA.

 - „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” – relacja z Konferencji DAFA
Mariusz Pawlak

Konferencję otworzył Mariusz Pawlak, prezentując program siedmiu sesji tematycznych promujących ideę zielonego budownictwa na terenach zurbanizowanych w kontekście ich walorów ekologicznych i estetycznych oraz edukacji w zakresie poprawnego projektowania i wykonania dachów i fasad zielonych.

Prezes Stowarzyszenia Witold Okoński oraz Dyrektor Biura Katarzyna Wiktorska podsumowali osiągnięcia Stowarzyszenia DAFA, które reprezentuje, określa i promuje najwyższe standardy technologiczne w branży dachów płaskich i fasad. Definiuje wytyczne i wydaje publikacje techniczne, wpływając na bezpieczeństwo funkcjonowania całej branży. Prelegenci podkreślili rozwój aktywności merytorycznych w ośmiu zespołach eksperckich, szeroką współpracę międzynarodową (IFD, IFBS, FLL), oraz stale rosnące gremium najbardziej rzetelnych i cieszących się dobrą opinią na rynku firm: blisko 80-ciu wykonawców oraz producentów i dostawców.

W pierwszym referacie „Zielone dachy – miejsca retencjonowania wody opadowej” dr inż. Ewa Burszta-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu tłumaczyła zasadność retencjonowania wód opadowych w terenach zurbanizowanych. Obecnie polskie miasta zamieszkuje 60% populacji z ciągłą tendencją wzrostową, co powoduje konieczność odciążenia gospodarki wodno-ściekowej. Prelegentka przekonywała, że dachy zielone są odpowiedzią na potrzebę zwiększenia terenów biologicznie czynnych oraz zmniejszenia i spowolnienia ilości wód opadowych, które trafiają do systemów kanalizacyjnych.

 - „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” – relacja z Konferencji DAFA
Witold Okoński, Katarzyna Wiktorska
 - „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” – relacja z Konferencji DAFA
dr inż. Ewa Burszta-Adamiak

Jakub Walawender - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej– PIB /Uniwersytet Jagielloński oraz Piotr Wolański wskazali w swoim wystąpieniu na „Walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta” z uwzględnieniem pozytywnego oddziaływania na warunki termiczno-wilgotnościowe. Prelegenci zwrócili uwagę na potrzebę zrównoważonego planowania przestrzeni miejskiej celem neutralizacji negatywnych skutków oddziaływania miejskiej wyspy ciepła, a tym samym poprawy jakości życia mieszkańców miasta.

 - „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” – relacja z Konferencji DAFA
Jakub Walawender
 - „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” – relacja z Konferencji DAFA
Piotr Wolański

Ze szczególnym zainteresowaniem przyjęto referat „Błędy w wykonawstwie dachów zielonych” zaprezentowany przez Heiko Schmidta. Prelegent omówił przykłady niepoprawnych praktyk i przeprowadził analizę błędów przy realizacji tego typu inwestycji. Wskazał przy tym na prawidłowe rozwiązania, zgodne z Wytycznymi FLL.

Konferencja była okazją do zaprezentowania po raz pierwszy opracowywanych w ramach Stowarzyszenia polskojęzycznych „Wytycznych dla dachów zielonych” na bazie tłumaczenia FLL. Witold Okoński zaznaczył, że do tej pory nie było w Polsce opracowania, obejmującego w kompleksowy sposób zasady projektowania i wykonywania dachów zielonych oraz określającego wymagania dla materiałów stosowanych w tej technologii. Wytyczne ukażą się z końcem maja br. i dostarczą polskiej branży budowlanej solidnych podstaw do projektowania, realizacji i użytkowania wysokiej jakości dachów zielonych.

Dr. inż. Jacek Nowak z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach wprowadził w zakres zagadnień związanych z „Zasadami oceny jakości substratów na zielone dachy”. Prelegent podkreślił znaczenie warstwy substratu w prawidłowym tworzeniu dachów i fasad zielonych. Skoncentrował również uwagę słuchaczy na cechach jakościowych substratów oraz metodach ich oceny, w odniesieniu do przykładów własnych badań, porównanych z wytycznymi FLL.

 - „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” – relacja z Konferencji DAFA
Heiko Schmidt
 - „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” – relacja z Konferencji DAFA
dr inż. Jacek Nowak

W prezentacji „Roślinne ściany jako element architektury współczesnych miast” dr inż. Marta Weber-Siwirska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zobrazowała na inspirujących przykładach estetyczne i ekologiczne znaczenie zielonych ścian. Prelegentka wskazała na różnorodność roślinnych ścian i bogactwo rozwiązań konstrukcyjnych, porównując wady i zalety dostępnych technologii oraz wytyczne doboru gatunkowego.

Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla słuchaczy wykład o „Praktycznym aspekcie rozwoju i konstrukcji zielonych ścian”, który na bazie doświadczeń zebranych w różnych strefach klimatycznych przedstawił Roelof - Jan van Wikselaar. Licznie zaprezentowane przykłady realizacji dowiodły, że idea zielonego budownictwa staje się coraz bardziej powszechna na całym świecie, w tym również w Polsce.

 - „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” – relacja z Konferencji DAFA
dr inż. Marta Weber-Siwirska
 - „DAchy i FAsady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego” – relacja z Konferencji DAFA
Roelof-Jan van Wikselaar

Ocena Konferencji w opinii słuchaczy jest wysoka zarówno pod kątem merytorycznego programu, interesującej prezentacji omawianych zagadnień, jak i jej strony organizacyjnej. Tym samym V Konferencja Stowarzyszenia dowiodła, jak ważną rolę odgrywa DAFA w propagowaniu wiedzy i rozwoju zielonej przyszłości budownictwa miejskiego.

Źródło: Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt