Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Lekki dach

Warto się zastanowić jak odciążyć dachy płaskie. Rodzaj płyt użytych do ich izolacji w zasadniczy sposób wpływa zarówno na trwałość dachu, jak i na jego efektywność. Grubość i ciężar płyt będą miały ogromne znaczenie przy projektowaniu całej konstrukcji budynku. Odpowiednio dobrana izolacja pozwoli uniknąć zbyt wielkich obciążeń i związanych z nimi kłopotów (katastrofy budowlane). Wpłynie również na większą wydajność pracy i mniejsze obciążenie wykonawców ciężarem przenoszonych materiałów.

 - Lekki dach
Obecnie często montowana jest kamienna wełna mineralna. Czy jest to jednak najlepszy wybór? Przykładowo, aby osiągnąć wartość Uc na poziomie 0,16 W/m2•K, wymagana będzie grubość 245 mm (145 mm aby osiągnąć wartość 0,25 W/m2•K). Typowa gęstość wełny kamiennej wynosi 180-200 kg/m3, podczas gdy sztywnej płyty uretanowej zaledwie 32 kg/m3. Oczywistym jest, że waga będzie miała duży wpływ na warunki montażu. Przenoszenie ciężkich płyt wiąże się z kwestiami BHP, jak i większym nakładem pracy. Większy ciężar wymusza także zmiany projektu konstrukcji i zwiększa tym samym konieczne nakłady kapitałowe. Również grubość płyt może wpływać na lawinowo rosnące koszty związane z podwyższaniem balustrad i innych części dachu. Obniżona (w porównaniu do alternatywnych materiałów izolacyjnych) waga sztywnego uretanu zmniejsza łączne obciążenie konstrukcji dachu i ułatwia ręczną pracę z ich wykorzystaniem.

Sztywny uretan potrzebuje jedynie 150 mm aby uzyskać 0,16 W/m2•K. Płyty są lekkie, łatwe w obsłudze i zastosowaniu. Ponieważ nie pylą drażniącymi włóknami podczas montażu, nie wymagają specjalistycznego sprzętu ochronnego. Sztywny uretan jest niewrażliwy na przepływ powietrza i przedostawanie się wody (jedno i drugie może mieć szkodliwy wpływ na efektywność energetyczną produktów z włókien mineralnych). Jest niezmiennie efektywny przez cały okres użytkowania budynku.

 - Lekki dach
Kwestie związane z obciążeniem elementów nośnych dachu stają się bardziej istotne w przypadku istniejącej już konstrukcji. Najcieńsze i najlżejsze rozwiązanie izolacyjne będzie z pewnością najlepsze dla istniejących już budynków wymagających termorenowacji.

Niewątpliwie słusznym działaniem jest wprowadzanie w życie wszelkich działań zmierzających do redukcji emisji CO2. Poszukując nowych rozwiązań ważne jest aby nie stracić z oczu podstawowych zasad oszczędzania energii. Już na samym początku projektowania dachu płaskiego lub jego termorenowacji warto wybrać wysoce efektywną i nie obciążającej konstrukcji izolację.

 - Lekki dach
Niezmienność właściwości w całym okresie eksploatacji charakteryzujący sztywne płyty warstwowe, stanowi dla użytkownika gwarancję, że budynek będzie posiadał stałą efektywność eksploatacyjną i energetyczną przez cały okres użytkowania. Zapewnienie efektywności początkowej izolacji w długim okresie czasu szczególnie ważne jest w kontekście Europejskiej Dyrektywy o jakości energetycznej budynków. Budynki użyteczności publicznej będą musiały posiadać certyfikat jakości energetycznej, odnawiany okresowo. W chwili pogorszenia bilansu energetycznego w cyklu eksploatacyjnych automatycznie certyfikat będzie cofany, a obiekt uzyska wskazanie do termomodernizacji. Z tego względy należy pamiętać, że wybór materiału izolacyjnego na dach płaski ma wymiar długoterminowy o rozległych konsekwencjach finansowych.

Firma Kingspan Insulation oferuje szeroką gamę rozwiązań izolacyjnych tak dla nowych, jak i remontowanych budynków. Na polskim rynku dostępne są następujące produkty:

  •  - Lekki dach
    Thermaroof TR27 – izolacja pod pokrycia dachowe mocowane mechanicznie w pełni przylegające, jednowarstwowe i niebitumiczne, laminowana obustronnie arkuszami z powlekanego włókna szklanego. Nadaje się do użycia z większością bitumicznych systemów wielowarstwowych lub asfaltu mastyksowego
  • Thermaroof TR26 – izolacja pod mechanicznie zespolone jednowarstwowe wodochronne systemy PCV, laminowana obustronnie kompozytową folią o niskim współczynniku emisji i wysokimi parametrami paroszczelności.

Więcej informacji na
www.izolacje.kingspan.pl


(numer 3/2007)

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt