Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Mech na dachówce. Jak poradzić sobie z tym uporczywym zjawiskiem?

 - Mech na dachówce. Jak poradzić sobie z tym uporczywym zjawiskiem?
Fot. Monier Braas

Jeśli w otoczeniu budynku czy bezpośrednio na pokryciu dachowym pojawią się sprzyjające warunki, zjawisko porastania mchem może wystąpić na każdym dachu niezależnie od rodzaju pokrycia – zarówno na dachówce betonowej, ceramicznej czy też pokryciu dachowym z blachy. Jak sobie z tym radzić?

Porastanie dachówek mchem i glonami jest zjawiskiem naturalnym. Narażone na to są głównie dachy po północnej stronie, znajdujące się w sąsiedztwie źródeł zanieczyszczeń organicznych. Mogą to być m.in. spadające liście, pyłki roślin, kurz itp. Dodatkowo jeśli np. teren jest zacieniony i odsłonięty od wiatru - to możliwość porastania mchem wzrasta. Przy czym należy podkreślić, że na szczęście nie wnikają one w głąb dachówki. A co za tym idzie nie wpływają na ich trwałość. Pojawienie się dużej ilości zielonego mchu może świadczyć o niecałkowitym wysychaniu dachówki. - Istotną sprawą jest wentylacja połaci dachowej od spodu, to jest wlot powietrza w okapie i wylot w kalenicy. Czasami wentylację połaci dachowej wspomaga się również dachówkami wentylacyjnymi. Chodzi o to, by dachówka szybciej wysychała, a tym samym była mniej narażona na porastanie mchem - mówi SUPERDEKARZ, Marek Walczewski z firmy Ciesielstwo-Dekarstwo Marwal z Osieczna.

Podczas czyszczenia dachówek nie wskazane jest jednak stosowanie żadnych środków chemicznych. Kwas zniszczy zarodniki mchu i glonów, ale może przy okazji spowodować naruszenie powłoki naniesionej na dachówkę. Najprostszą metodą usunięcia mchów i porostów z dachu jest umycie go po prostu wodą pod ciśnieniem. Oczywiście im dachówka jest gładsza, tym łatwiej „sama”, naturalnie się oczyszcza (deszcz spłukuje osiadający osad). Przykładem tego są dachówki Braas produkowane w technologii Cisar, które wytyczają nowy standard na rynku pokryć dachowych. Innowacja technologii Cisar polega na zastosowaniu trzech warstw, z których każda zapewnia wysoką jakość dachówek. Warstwa nośna zapewnia maksymalną wytrzymałość dachówki. Z kolei warstwa drobnoziarnista nadaje dachówce wyjątkowo gładką powierzchnię oraz zwiększa jej odporność na zabrudzenia i porastanie mchem. Dodatkowo powierzchnia takiej dachówki jest podwójnie pokryta powłoką akrylową Lumino, która m.in. zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i promieni UV.

Prace związane z czyszczeniem dachówek najlepiej powierzyć fachowej ekipie. Dekarzy z doświadczeniem można znaleźć na stronie www.superdekarz.pl.

Źródło: www.superdekarz.pl

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt