Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Lokomotywy rozwoju DAFA: Standaryzacja wykonawstwa i materiałów oraz poprawa jakości dachów płaskich i fasad - w tym zielonych.

Wywiad z Witoldem Okońskim, Prezesem Stowarzyszenia DAFA

 - Lokomotywy rozwoju DAFA: Standaryzacja wykonawstwa i materiałów oraz poprawa jakości dachów płaskich i fasad -  w tym zielonych.<br />
Witold Okoński pełni funkcję Prezesa DAFA od ponad dwóch lat. Szerokie doświadczenie w branży dachowej zbierał od 1983 roku, pracując zarówno w firmie wykonawczej jak i w przemyśle w Niemczech i od kilku lat również w Polsce. Obecnie zajmuje stanowisko Area Managera na kilka krajów Europy Środkowej i Wschodniej w firmie Carlisle Construction Materials GmbH.

- Panie Prezesie, DAFA istnieje już od ośmiu lat i w tym czasie wiele dobrego poczyniła w branży, przede wszystkim w kwestii standaryzacji wykonawstwa i materiałów. Jakie są obecnie priorytety DAFA?
- Stowarzyszenie jest platformą współpracy i wymiany doświadczeń. Stawiamy na pracę zespołową, która sprzyja szerokiej i otwartej komunikacji. Kontynuujemy wypracowane w trakcie ośmioletniej działalności Stowarzyszenia strategie i kierunki rozwoju. Mimo wielu osiągnięć, nie osiadamy na laurach i tworzymy nowe ambitne projekty na przyszłość. Konsekwentnie poszerzamy bibliotekę techniczną i pracujemy nad wydaniem kolejnych publikacji dla branży.
W ostatnim czasie szczególnie koncentrujemy się na dachach zielonych. Działając aktywnie na rzecz ujednolicenia i podniesienia standardów wykonawczych powołaliśmy kolejną – już ósmą - Grupę Merytoryczną w zakresie Dachów Zielonych. Działania grupy skoncentrowały się na opracowaniu brakujących w Polsce wytycznych i uregulowań w zakresie technologii dachów zielonych. Mamy sporo do zrobienia w tym zakresie!

- Proszę powiedzieć, jak Stowarzyszenie zamierza zrealizować ten cel? Jak przebiegają prace nad wytycznymi?
- DAFA jako pierwszy podmiot reprezentujący Polskę, nawiązało współpracę członkowską z FLL (Stowarzyszenie Badania, Rozwoju i Kształtowania Krajobrazu) - organizacją utworzoną w 1975 r., wydającą normatywne opracowania i wytyczne dla „zielonego sektora”. FLL koordynuje i wspiera sieć projektów badawczych, których wyniki mają swe odbicie w opracowywanych publikacjach. Jako platforma wymiany doświadczeń i dyskusji na tematy dotyczące rozwoju i zabudowy terenów zielonych, FLL skupia: ok. 20 tys. członków, 31 stowarzyszeń zawodowych i branżowych oraz ponad 450 specjalistów branżowych (naukowców, biur projektowych, rzeczoznawców).
DAFA – jako pierwszy i jedyny podmiot reprezentujący Polskę - pozyskała prawo do wydania polskojęzycznych wytycznych dla dachów zielonych FLL. Inicjatywa zakłada opracowanie wytycznych dla dachów zielonych na podstawie tłumaczenia publikacji FLL (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V.) „Richtlinie für die Planung, Ausführung und Pflege von Dachbegrünungen“ oraz rozszerzenie ich o przepisy polskie.
Obecnie trwają prace merytoryczno-redakcyjne nad tymi wytycznymi, w które zaangażowani są niezależni eksperci: dr Ewa Burszta-Adamiak (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Ryszard Klatt (ekspert, rzeczoznawca DAFA), dr Jacek Nowak (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach) oraz reprezentanci 14 firm członkowskich: APK DACHY ZIELONE, BALEX METAL, BAUDER, BÜSSCHER & HOFFMANN, CARLISLE, DӦRKEN, ENKE-WERK, GUNNEX, OPTIGRÜN, SEMPERGREEEN, SIKA, SOPREMA, STYROPMIN, SWISSPOR. Najbliższe - piąte już spotkanie poświęcone tej tematyce, odbędzie się 22.01.2015r., w Opolu.

- Brzmi to bardzo obiecująco. Proszę jednak wyjaśnić czym tak naprawdę dla „zielonego sektora” są Wytyczne FLL i jaka jest ich ranga?
- Wytyczne FLL są zbiorem zaleceń oraz norm, określających wymagania techniczne oraz parametry dla materiałów wykorzystywanych do budowy zielonych dachów. Stanowią punkt odniesienia dla projektowania, wykonywania oraz pielęgnacji dachów zielonych w większości krajów Europy i świata i uznawane są za powszechnie obowiązujące zasady techniki.

- Jaką widzi Pan rolę dla „Wytycznych dachów zielonych” w realiach polskich?
- Prowadząc działalność biznesową na płaszczyźnie europejskiej, jestem pod wrażeniem zmian, jakie zaszły w Polsce i dynamiki rozwoju branży budowlanej. Jednak niepokojące są dla mnie, jako Prezesa Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA, sygnały docierające z dynamicznie rozwijającego się rynku dachów zielonych w Polsce, który wymaga uregulowania. Wytyczne FLL były dotąd dostępne jedynie w języku niemieckim i angielskim. Wydanie Wytycznych przyczyni się do poprawy ciągle złej jeszcze opinii o dachach zielonych.

- Na koniec, proszę powiedzieć nam kiedy możemy spodziewać się polskiego wydania „Wytycznych dachów zielonych”?
- Wydanie wytycznych prognozowane jest jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, co zbiegnie się z organizowaną przez Stowarzyszenie Konferencją naukowo-techniczną w dn. 11 marca w Poznaniu podczas MTP Budma 2015, której tematem przewodnim będą dachy zielone. Do współpracy przy Konferencji zaprosiliśmy uznanych ekspertów ze środowisk naukowych oraz ekspertów z firm specjalistycznych, należących do Stowarzyszenia DAFA. Serdecznie zapraszam już dziś do Poznania.

- Dziękujemy za rozmowę i zaproszenie. Do zobaczenia w marcu na Budmie.
- Mi również było miło. Dziękuję.

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt