Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Pokrycia dachowe na budynkach zabytkowych – podsumowanie targów
KONSERWACJE 2014

Jakim materiałem pokryć dach budynku starego lub zabytkowego? Odpowiedź na to pytanie można było znaleźć na tegorocznych targach KONSERWACJE, które odbyły się w Toruniu w dniach 23-24 października. Uczestnicy targów mogli nie tylko dowiedzieć się, jaki materiał użyć do renowacji dachu obiektu zabytkowego, aby jak najlepiej odzwierciedlić rzeczywisty historyczny charakter pokrycia dachowego, ale też jakie można zastosować tańsze, alternatywne dla tradycyjnych pokryć rozwiązania.

 - <strong>Pokrycia dachowe na budynkach zabytkowych – podsumowanie targów<br /> 
KONSERWACJE 2014</strong>
Grzegorz Rozalewicz, przedstwiciel firmy Ratscheck, podczas pokazu sztuki obrabiania łupka

Wśród prezentowanych rozwiązań naszą uwagę zwróciły takie tradycyjne pokrycia, jak ceramiczne dachówki dostępne w szerokiej palecie wzorów oraz szlachetny kamienny łupek, czy wreszcie miedź oraz pokrycia tytanowo-cynkowe. Z alternatywnych rozwiązań dla ceramiki i łupka, warto zwrócić uwagę na płytki włókno-cementowe, zaś nowoczesnym rozwiązaniem mogącym konkurować w kategorii pokryć metalowych z miedzią i tytan-cynkiem, są pokrycia ze stali nierdzewnej, w tym materiały patynujące podobnie jak miedź. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kilku rozwiązaniom, zaprezentowanym na toruńskich targach KONSERWACJE.

Jedwabisty łupek naturalny

Łupek to tradycyjny materiał z kamienia naturalnego, o charakterystycznym ciemnym, niebiesko-szarym kolorze i jedwabistym połysku, wydobywany głównie w regionach górskich. Dachy kryte łupkiem maja długą tradycję w Europie Środkowej i Zachodniej, gdyż już w średniowieczu łupek był ważnym towarem handlowym w pasie nadbałtyckim. Kościoły, zamki, pałace, wille i rezydencje były tradycyjnie kryte łupkiem. Łupek naturalny na targach KONSERWACJE zaprezentowała firma Ratscheck. - Łupek naturalny, czyli kamienny, to znany od wielu stuleci, również w Polsce, materiał do krycia dachów. W przedwojennej Polsce wiele wyjątkowych obiektów jak kościoły, dwory, zamki i kamienice miało pokrycia z łupka. Jednak po wojnie z powodu braku dostępu do polskiego łupka te historyczne budynki otrzymały przy remontach pokrycia zastępcze. Staramy się – poprzez prezentacje – zachęcać konserwatorów do przywrócenia obiektom im pierwotnego kształtu. Służymy konserwatorom wsparciem – począwszy od oceny starego dachu i wskazanie najodpowiedniejszego typu krycia, poprzez wykonanie wyceny obiektowej, dostarczenie pierwszej jakości materiału, aż do nadzoru nad wykonaniem, aby było zgodne z historycznym charakterem obiektu oraz wszelkimi normami wykonawczymi. Konserwatorzy zabytków to dla nas bardzo ważni partnerzy, dlatego staramy się poprzez te targi naszą współprace rozwijać – mówi Grzegorz Rozalewicz, przedstawiciel i doradca techniczny firmy Ratscheck.

Duże zainteresowanie wzbudził pokaz obróbki łupka, zorganizowany na targach toruńskich, w ramach stoiska firmy SIG – czołowego dystrybutora materiałów budowlanych, w tym łupka firmy Ratscheck. Realizacje dachów z łupka znalazły się również w specjalnym, pięknie ilustrowanym katalogu wydanym przez SIG „Obiekty zabytkowe i sakralne. Nowoczesne technologie w budownictwie”.

Dachówki ceramiczne – tradycyjne piękno dachu

Pokrycia ceramiczne to jedno z najtrwalszych pokryć dachowych, którego zaletą jest nie tylko trwałość materiału, ale i estetyczny, piękny wygląd. Na targach Konserwacje ofertę dachówek ceramicznych dedykowanych dla obiektów zabytkowych zaprezentowała firma Wienerberger, wystawiająca się wraz z dystrybutorem firmą MAT-BUD. - To wycinek produktów, jakie posiadamy w naszym portfolio produktowym. Przede wszystkim pokazaliśmy dachówkę mnich-mniszka, która występuje na wielu zabytkach, czy to instytucjonalnych czy kościelnych. Oferujemy dwa rodzaje mnicha-mniszki: naturalna czerwień i rustykalna angoba, ale na potrzeby konserwatora zabytków jesteśmy w stanie wyprodukować także inne kolory, np. na pokrycie dachu zamku krzyżackiego w Malborku wyprodukowaliśmy mnicha-mniszkę w kolorze mglista angoba. Następnym typem na obiekty zabytkowe jest esówka bez zamków, bardzo dobrze postrzegana przez konserwatorów zabytków. W szczególności dwa kolory, wiktoriańska czerwień i wiktoriański antracyt są najbardziej cenione przez konserwatorów – mówi Mirosław Niemczyk, przedstawiciel handlowy i doradca techniczny firmy Wienerberger.

 - <strong>Pokrycia dachowe na budynkach zabytkowych – podsumowanie targów<br /> 
KONSERWACJE 2014</strong>
Minich-mniszka marki Koramic (Wienerberger)
 - <strong>Pokrycia dachowe na budynkach zabytkowych – podsumowanie targów<br /> 
KONSERWACJE 2014</strong>
Dachówka esówka marki Koramic (Wienerberger)
 - <strong>Pokrycia dachowe na budynkach zabytkowych – podsumowanie targów<br /> 
KONSERWACJE 2014</strong>
Dachówka karpiówka marki Koramic (Wienerberger)
 - <strong>Pokrycia dachowe na budynkach zabytkowych – podsumowanie targów<br /> 
KONSERWACJE 2014</strong>
Dachowka Karthago marki Koramic (Wienerberger)

Kolejnym prezentowanym produktem marki Wienerberger jest karpiówka. – Mamy wiele typów i wiele wykrojów, ale na konserwacje zabytków najczęściej używana jest karpiówka w kolorze naturalna czerwień. Na targach pokazaliśmy karpiówkę żłobkowaną, długą, która występuje mniej więcej na 30% obiektów zabytkowych. Karpiówka żłobkowana - krótka i długa - jest to karpiówka trochę mniejsza, często używana przy renowacji dachu na obiektach, na których już wcześniej leżała. Ma ona też trochę inny wykrój – dachówki te nie są półokrągłe, a segmentowe. Najczęściej sprzedawaną dachówką jest oczywiście karpiówka tradycyjna półokrągła w naturalnej czerwieni – mniej więcej 70% sprzedaży. Mówiąc o karpiówce, warto dodać, że jesteśmy jedynym producentem, który posiada aż tyle dodatków do karpiówki. Oferujemy wiele wykrojów, a także dachówki 1/2 , 3/4 , 5/4, dachówki wyrównawcze, wykrojne, w łuskę, w koronkę. W przypadku szczytów przy dachu , innych dachówek używa się do koronki innych do łuski. Do koronki używa się ½ szczytowa lewe i prawa, następnie wyrównawcza z jednej i z drugiej strony, natomiast przy łusce stosujemy dachówki ¾ i 5/4 szczytowa lewa i ¾ i 5/4 szczytowa prawa. Mamy kominki odpowietrzające, dachówki wentylacyjne, dachówki antenowe, dachówki okapowe i kalenicowe, czyli nie ma takiej dachówki, której byśmy nie mieli w sprzedaży – mówi przedstawiciel firmy Wienerberger.

Podczas toruńskich targów Wienerberger zaprezentował również dachówkę Karthago . – Stanowi ona tańszą alternatywę dla dachówki mnich-mniszka, dlatego ją pokazujemy. Jest to produkt zakładkowy, a więc wyposażony w zamki podłużne i poprzeczne, ale ułożony na dachu z powodzeniem imituje mnicha-mniszkę – wyjaśnia Mirosław Niemczyk. - Do dachówek dołączyliśmy cegły ręcznie formowane, które również są w naszym portfolio produktowym. To są najważniejsze produkty, jakie chcieliśmy pokazać, aczkolwiek zawsze każdego klienta, czy to konserwatora czy innego zainteresowanego, odwołuję do naszej strony, gdzie jest całe portfolio produktowe. Nasze produkty jakościowo spełniają wszystkie możliwe wymogi, jak mrozoodporność, nasiąkliwość, prostolinijność i wszystkie inne wymagania techniczne, o czym świadczy renoma firmy i fakt, iż działa ona od 1819 roku – dodaje.

 - <strong>Pokrycia dachowe na budynkach zabytkowych – podsumowanie targów<br /> 
KONSERWACJE 2014</strong>
Płytki włókno-cementowe Quadra firmy Cembrit

Płytki włókno-cementowe – trwałe i modne

Rozwiązania na pokrycia dachowe z włókno-cementu, dedykowane dla obiektów zabytkowych, ale i chętnie wybierane na potrzeby nowoczesnego budownictwa, zaprezentowała firma Cembrit z Trzemeszna. Cembrit to holding duński, który ma kilka zakładów w Europie – jednym z nich jest zakład w Polsce. - Produkujemy materiały włókno-cementowe faliste, jak również materiały włókno-cementowe płaskie. Są to materiały przeznaczone na dachy, jak i na elewacje. Na targach Konserwacje prezentujemy rozwiązania, które przeznaczone są na pokrycia dachowe – płytki włókno-cementowe imitujące łupek naturalny – Quadra oraz Diamond. To materiały bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, posiadają długą żywotność – jest ona oceniana na ok. 100 lat. Swą niezwykłą wytrzymałość produkty włókno-cementowe Cembrit zawdzięczają specjalnemu procesowi produkcji – cienkie warstwy materiału nakładane są na siebie, a następnie jeszcze przed ukończeniem procesu powolnego utwardzania bardzo mocno sprasowane. Materiał ten posiada odpowiednią strukturę z łupanymi krawędziami, tak aby był jak najbardziej zbliżony do materiałów naturalnych, czyli kamienia. Różnica pomiędzy kamiennym łupkiem a naszym włókno-cementem jest taka, że nasz materiał jest dużo tańszy. Można zastosować go na każdego rodzaju budynku. Możliwości są praktycznie nieograniczone, a jego zastosowanie zależy już tylko od wyobraźni projektanta, a także pomysłowości wykonawcy i jego sztuki dekarskiej – od tego, jak potrafi zamocować płytki, w jaki sposób potrafi wykorzystać walory i zalety techniczne tego materiału – mówi Piotr Roszak, szef sprzedaży regionu zachodniego firmy Cembrit.

 - <strong>Pokrycia dachowe na budynkach zabytkowych – podsumowanie targów<br /> 
KONSERWACJE 2014</strong>
Stoisko firmy Cembrit na targach KONSERWACJE 2014

– Polecamy nasze płytki do renowacji budynków zabytkowych. Szczególnie cenionym rozwiązaniem na obiekty historyczne są płytki Diamond – układane pod kątem, kwadratowe płytki tworzą pokrycie z rombów doskonale dopasowane do historycznego stylu budynku. Poza tym, to materiał dużo lżejszy od innych porównywalnych materiałów – dwukrotnie lżejszy niż dachówki ceramiczne czy cementowe. Jeśli istnieje potrzeba odciążenia ścian, to ten materiał stanowi idealne rozwiązanie. Oferujemy płytki w różnych kształtach – bardzo popularne prostokąty i karo, o powierzchni gładkiej lub strukturalnej. Płytki dostępne są w różnych kolorach, barwione w masie lub powierzchniowo specjalnymi lakierami, a także w naturalnym kolorze cementu. Włókno-cement to materiał bardzo wdzięczny, łatwy w obróbce –co stanowi ogromną jego zaletę również dla wykonawców.

Patynująca stal nierdzewna

Firma Aperam Stainless Services & Solutions Polska Sp z o.o. zaprezentowała cześć swojej oferty ze stali nierdzewnej skierowanej dla budownictwa i architektury, wprowadzanych na rynek pod marką UGINOX. W zakres tej oferty wchodzą alternatywne rozwiązania dla sektora dachowego, systemów odprowadzania wody oraz elementów elewacyjnych. – Do tej pory stal nierdzewna postrzegana była jako materiał błyszczący, z daleka zauważalny, mocno podkreślający charakter obiektu. Jednakże dla części klientów była to cecha niepożądana. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom proponujemy dwa materiały o powierzchni matowej: UGINOX PATINA K41 i UGINOX TOP . W pierwszym, mat otrzymywany jest poprzez ocynowanie stali nierdzewnej. Ostateczny wygląd powierzchni powstaje w podobny sposób jak przy dachach z miedzi. Poddany działaniu warunków atmosferycznych patynuje, uzyskując swój naturalny, aksamitny, doskonale komponujący się z otoczeniem aspekt powierzchni. UGINOX TOP to z kolei materiał w którym matowość uzyskana została w sposób mechaniczny przez dodatkowe walcowanie. To materiał które stosowany jest również na elewacje. W swojej ofercie posiadamy bardzo szeroką gamę rozwiązań - od materiałów o klasycznym wyglądzie stali nierdzewnej, poprzez materiały wybłyszczone, matowe, półmatowe oraz materiały z fakturą – mówi Sebastion Olesiński, Sales Manager firmy Aperam Stainless.

 - <strong>Pokrycia dachowe na budynkach zabytkowych – podsumowanie targów<br /> 
KONSERWACJE 2014</strong>
Firma Aperam Stainless Services & Solutions Polska podczas targów KONSERWACJE 2014

– Na budynki zabytkowe proponujemy UGINOX Patina, ponieważ jest to materiał, który bardzo dobrze zastępuje tradycyjną stal cynkowaną. Niestety stal cynkowana musi być wymieniana co 15-20 lat, natomiast zastąpienie jej przez stal nierdzewną powoduje, że to jest docelowe rozwiązanie - żywotność materiału ze stali nierdzewnej jest równa żywotności budynku. Bardzo dobrze komponuje się na budynkach historycznych, stanowiąc również alternatywę dla takiego klasycznego materiału jakim jest miedź - alternatywę, która jest dużo tańsza od miedzi i porównywalna cenowo do tytan-cynku. Uginox Patina to materiał, który jest też dużo bardziej wytrzymały. Parametry mechaniczne są co najmniej dwukrotnie wyższe od porównywalnych materiałów metalowych typu aluminium, miedź czy tytan-cynk. Ten materiał ma dużo lepsze parametry obciążenia mechanicznego - w Polsce, gdzie mamy dużo opadów śniegu i deszczu, zarówno w przypadku pokryć dachowych jak i systemów odprowadzania wody, to są zalety, które na pewno doceni każdy użytkownik. Poza tym, dzięki tym właściwościom możemy stosować dłuższe elementy, redukując liczbę elementów łączonych, co przekłada się również na oszczędność na etapie wykonawstwa. Szybkość realizacji projektów jest zdecydowanie większa. Bardzo istotne w przypadku stali nierdzewnej jest również to, że zachowuje ona niezmienne właściwości mechaniczne w pełnym zakresie temperatur. Możliwość montowania w niskich temperaturach, bez konieczności podgrzewania czy też innych zabiegów przygotowujących, powoduje, że ten materiał jest naprawdę konkurencyjny i ceniony zarówno przez inwestorów jak i firmy wykonawcze– dodaje Sebastion Olesiński.

* * *

Wybierając pokrycie na dach obiektu zabytkowego przede wszystkim warto pamiętać o historycznym charakterze danego obiektu oraz jego otoczeniu. Niezależnie jaki materiał wybierzemy, powinien on pasować do bryły budynku, jego charakteru i komponować się z otoczeniem, a co najważniejsze spełniać wymogi techniczne.

Joanna Chrapkowska-Smoter

 
 
do góry

Nasze portalePartnerzy

  Kontakt