Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Pokrycia dachowe / Blaszane
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Na co zwrócić uwagę kupując blachodachówkę?

Pokrycia dachowe / Blaszane - Na co zwrócić uwagę kupując blachodachówkę?
Fot. Blachotrapez

Blachodachówka to obecnie bardzo popularne pokrycie dachowe i dobra alternatywa dla często wybieranej, a znacznie droższej dachówki ceramicznej. Dużym atutem jest lekkość materiału, szczególnie w porównaniu z dużo cięższą dachówką ceramiczną czy cementową. Dach pokryty blachodachówką nie obciąża nadmiernie konstrukcji budynku, pozwala na zastosowanie lżejszej więźby, a co za tym idzie mniejszy nakład pracy, a więc oszczędność pieniędzy. Pokrycia metalowe są stosunkowo tanim materiałem na dach. A ze względu na zastosowane powłoki ochronne doskonale sprawdzają się również w rejonach, w których występują częste opady śniegu. Jednak blachodachówka nie równa blachodachówce, dlatego warto przyjrzeć się bliżej parametrom technicznym oferowanych na rynku materiałów.

Zalety pokryć z metalu można by mnożyć – niewielki ciężar, łatwość montażu, przystępna cena. Ważną zaletą pokryć z blachy jest ich uniwersalność – dzięki bogatej palecie dostępnych na rynku kolorów i wzorów, pokrycia metalowe łatwo wpisują się w różne typy architektury oraz trafiają w zróżnicowane gusta inwestorów. Jednak to nie walory wizualne, choć bardzo ważne, są najistotniejsze przy wyborze pokrycia dachu, które ma nam posłużyć na wiele lat. Warto przyjrzeć się bliżej parametrom technicznym wybieranych produktów.

Na jakie parametry techniczne blachodachówki zwrócić uwagę?

Wybierając blachodachówkę zwracamy uwagę na grubość rdzenia, który znajduje się pod warstwą ochronną i wykończeniową, ale też – a może przede wszystkim – na rodzaj powłoki, pokrywającej blachodachówkę. – Grubość stalowego rdzenia ma znaczący wpływ na trwałość blachodachówki i szczelność pokrycia. Ważną składową materiału pokryciowego jest także powłoka ochraniająca rdzeń. Zwróćmy uwagę, na to z czego jest wykonana. Dużą odporność na zarysowania i zwiększoną żywotność posiadają nasze powłoki premium, w których zastosowano stop cynku i magnezu. Chronią pokrycie przed ścieraniem, zabrudzeniami i korozją i doskonale zabezpieczają krawędzie cięte. To nowatorskie połączenie (dotychczas stosowano tradycyjne powłoki cynkowe) daje gwarancję, że dach będzie bardziej szczelny i wytrzymały – wyjaśnia Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez, producenta pokryć dachowych z blachy.

Co wpływa na trwałość blachodachówki?

Blachodachówka to w oczach inwestora przede wszystkim po prostu ekonomiczne rozwiązanie. Decydując się na ten rodzaj pokrycia, warto najpierw przeanalizować kilka ważnych aspektów, które mogą wpływać na jej trwałość.
– Decydując się na blachodachówkę, sprawdźmy, jaki okres gwarancji przewiduje producent. Zazwyczaj trwa on ok. 10-15 lat. Znajdziemy jednak na rynku propozycje, które objęte są nawet 40-letnim okresem gwarancyjnym. Jeśli budujemy dom, który ma służyć pokoleniom, to właśnie w stronę tych produktów powinniśmy skierować naszą uwagę. Kolejną istotną rzeczą jest stal, z której wykonane zostało pokrycie. Najlepsze surowce na rynku światowym dostarczane są przez huty niemieckie. Sprawdźmy, czy firma, na której produkt się decydujemy, kupuje stal u liderów rynku – podpowiada Antoni Luberda.

Dlaczego warto wybrać pokrycie z blachy?

Różnorodność kolorów i wzorów to niewątpliwie duża zaleta blachodachówek. To gwarancja, na znalezienie pokrycia dachowego, które idealnie wpisze się w projekt naszego domu. W ostatnich latach projektanci zadziwiają nas, a jednocześnie zachwycają, nietypowymi rozwiązaniami kolorystycznymi na dachy. Możemy wybrać klasyczną czerwień, świeży kolor zieleni, a nawet mniej standardowe, a ostatnio coraz modniejsze rozwiązania, jak brąz czy czerń. Podobnie wzory – proste lub bardziej finezyjne – bez problemu możemy dobrać zgodnie z naszym gustem czy koncepcją projektanta, zarówno w zależności od koloru elewacji, jak i stylu, w jakim planujemy wybudować dom, czy też charakteru otoczenia.

Blachodachówka to też doskonała propozycja do renowacji starego dachu, jak zauważa ekspert z firmy Blachotrapez: – Ciekawym rozwiązaniem dla osób preferujących dachówkę ceramiczną jest blachodachówka, która przypomina ją swoim wyglądem. Jest ono szczególnie atrakcyjne, kiedy chcemy odnowić dach starego budynku, którego konstrukcja nie może zostać nadmiernie obciążona pokryciem z dachówki ceramicznej.

Jeśli poszukujemy rozwiązania, która nada dachowi unikalnego charakteru, interesującą propozycją będzie dla nas
GERMANIA SIMETRIC – blachodachówka modułowa o wzorze z trzema przetłoczeniami.

Więcej na temat: Blachodachówka modułowa GERMANIA SIMETRIC - nowość
Zobacz również: Dachówki blaszane

Na podst. materiałów firmy Blachotrapez – www.blachotrapez.eu. Publikacja: 21-10-2014. Aktualizacja: 14-09-2015

 
 
do góry

Nasze portalePartnerzy

  Kontakt