Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Budowa bez błędnych decyzji? Poznaj 7 kluczowych zasad funkcjonalnego dachu.

 - Budowa  bez błędnych decyzji? Poznaj 7 kluczowych zasad funkcjonalnego  dachu.

Budowa wymarzonego domu to ogromne wyzwanie. Nie tylko wymaga wytrwałości i nakładów finansowych, ale też sporo cierpliwości i czasu. Kiedy już zdecydujemy się na wybór projektu oraz typ dachu, wówczas kolejnym etapem jest wybór pokrycia. Czym się kierować, aby podjąć dobre decyzje i cieszyć się pięknym i trwałym dachem przez długie lata? Z pewnością warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki. Oto 7 zasad, które pomogą nam ustrzec się przed ewentualnymi błędami.

Zasada 1: Wybierasz projekt - sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego
Wybierając projekt domu, trzeba pamiętać, że musi być przystosowany do warunków panujących na danej działce i w jej otoczeniu. Z tego względu, jeszcze przed kupnem projektu konieczne zapoznajmy się z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeśli gmina nie posiada planu, wówczas należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

- Zdarza się, że kształt dachu, jego pokrycie i kolorystyka są z góry narzucone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego uważnie go przeanalizujmy już przed zakupem projektu, aby nie dopuścić do sytuacji, w której okaże się, iż projekt nie spełnia wymogów obowiązujących na konkretnej działce. Przepisy precyzują m.in.: rodzaj i kształt dachu - płaski czy spadzisty, jaka powinna być wysokość kalenicy w stosunku do poziomu terenu, położenie dachu w stosunku do granicy działki ? prostopadłe lub równoległe. Warunki MPZP mogą również determinować wysokość okapu, rodzaj pokrycia, a także jego kolor (może zobowiązywać do tego konserwator zabytków), ilość kondygnacji, zakaz stosowania lukarn oraz to, czy nasz dom może mieć poddasze użytkowe - wylicza Tomasz Święty z firmy ISO-BAU, finalista III edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Zasada 2: Dach dopasowany do klimatu
Decydując się na rodzaj dachu, musimy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne panujące w bezpośrednim otoczeniu domu. Jeśli działka jest zlokalizowana na otwartej przestrzeni, w pobliżu lasu, to musimy liczyć się z możliwością występowania silnych wiatrów - Może to powodować uszkodzenia mechaniczne pokrycia dachowego spowodowane uderzaniem gałęzi. W pobliżu lasu może również dojść do porastania połaci mchem. W takich warunkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dachówki ceramicznej, co najmniej angobowanej lub betonowej o gładkiej powierzchni, np. Braas w technologii Cisar, która jest mniej podatna na zanieczyszczenia - mówi Superdekarz. Pokrycie powinno także chronić przed wnikaniem wody i wilgoci w kolejne warstwy dachu i przestrzeń pod nim, oraz być odporne na zmiany temperatur.

Zasada 3: Nie oszczędzaj na dachu - wybieraj materiały dobrej jakości
Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego nie można na nim oszczędzać. O tym, że nie warto wybierać najtańszych materiałów albo nieznanych producentów, możemy przekonać się na własnej skórze. Tańsze produkty są zazwyczaj niższej jakości i posiadają gorsze parametry. W praktyce może to oznaczać, że połać będzie przeciekać, przepuszczać ciepło, generując tym samym wysokie koszty utrzymania domu. W efekcie przepłacimy zamiast zaoszczędzić. W kontekście dachu należy myśleć długofalowo. Jeśli więc myślimy o budowie domu, a nie chcemy nadwyrężać naszego budżetu, najlepiej po prostu wybrać prosty projekt, z dachem dwuspadowym. Te o wymyślnych kształtach i różnych nachyleniach połaci wymagają wielu dodatkowych elementów, które znacznie podnoszą koszt całości.

Zasada 4: Sprawdzona ekipa - murowany sukces
Wykonanie dachu powierzmy sprawdzonej i godnej zaufania ekipie dekarskiej - uchroni to nasz budynek przed błędami wykonawczymi, a tym samym przed późniejszymi, poważnymi konsekwencjami. - Błędy wykonawcze mogą zostać popełnione na każdym etapie. Zdarzają się tak znaczące wady konstrukcyjne, że mogą grozić nawet zawaleniem się dachu. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, co wykonał nasz dekarz, możemy zamówić specjalną ekspertyzę u rzeczoznawcy - radzi Superdekarz Tomasz Święty. Warto również poprosić o listę referencyjną obiektów z ostatniego roku.

Zasada nr 5: Zabezpiecz dach przed wilgocią, a oszczędzisz energię
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że straty ciepła generowane przez źle ocieplony dach mogą sięgać nawet 25%. Dlatego już na etapie budowy należy zadbać o energooszczędne ocieplenie poddasza, a także odpowiednie zabezpieczenie materiału ociepleniowego. W tym celu konieczne jest zastosowanie wysokoparoprzepuszczalnych membran dachowych, które działają dwubiegunowo. Z jednej strony chronią pokrycie i konstrukcję dachu przed wilgocią i śniegiem, które mogą przedostać się po dachówkę, a z drugiej umożliwiają wydostanie się pary wodnej z wnętrza domu. - Membrany dachowew znacznym stopniu ograniczają straty ciepła i korzystnie wpływają na bilans energetyczny całego budynku. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej pomiędzy membraną a termoizolacją, ponieważ bezpośrednio przylegają do termoizolacji - tłumaczy Superdekarz Łukasz Budzyński z firmy Twoje Dachy. Tak zabezpieczona połać pomoże zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, bez względu na rodzaju stosowanego paliwa.

Zasada nr 6: Uniwersalna dachówka
Już na etapie projektu decydujemy się na rodzaj pokrycia. Warto wybrać dachówki, które są niezwykle popularnym materiałem pokryciowym i posiadają szerokie zastosowanie, gdyż można je układać na wszystkich rodzajach dachów spadzistych. - Ponadto dachówki są nie tylko proste w montażu, ale także przy ich stosowaniu powstaje mniej odpadów. Niekwestionowaną zaletą jest także ich wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz to, że charakteryzują się wysokimi parametrami akustyczno-izolacyjnymi. Dach pokryty dachówką z racji swojej masy nie jest podatny na drgania, jak np. pokryty blachą, dlatego też nie rezonuje, kiedy ulicą przejeżdżają większe pojazdy. Dachówka skutecznie tłumi także odgłos padającego deszczu. Pamiętajmy, że stosując ją wraz ze skutecznym ociepleniem, nie tylko ograniczymy straty ciepła w zimie, ale również ochronimy pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem się w czasie lata. Materiał ten dużo wolniej nagrzewa się podczas upałów niż np. blachodachówka - tłumaczy Superdekarz.

Zasada nr 7: Nie rezygnuj z komunikacji dachowej
Wprawdzie instalowanie akcesoriów kominiarskich jest obowiązkowe tylko na dachach o spadku ponad 25% oraz na dachach pokrytych materiałami łamliwymi, jednak może być ona przydatna również na stosunkowo płaskim dachu i najlepiej pomyśleć o tego rodzaju zabezpieczeniach już na etapie projektowania domu. Skutki braku komunikacji dachowej możemy odczuć już podczas pierwszej zimy w nowym domu. - Do awarii przewodów kominowych najczęściej dochodzi w sezonie grzewczym, kiedy dachy są oblodzone i zalega na nich gruba warstwa śniegu. Poruszanie się w takich warunkach po dachu jest niezwykle ryzykowne i trzeba liczyć się z tym, że kominiarz może odmówić wejścia na dach, pozbawiony ław czy stopni kominiarskich. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zamówienie podnośnika koszowego, za którego wynajem zapłacimy więcej niż za cały system komunikacji dachowej - tłumaczy Łukasz Budzyński. Najlepiej, kiedy dach i elementy komunikacji pochodzą od jednego producenta.

Zastosowanie się do powyższych 7 wskazówek z pewnością pozwoli nam uniknąć wielu błędnych decyzji, a tym samym późniejszych problemów z połacią naszego nowego domu.

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt