Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Wentylacja dachów
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Odpowiednia wentylacja i uszczelnienie kalenicy

Wielu inwestorów i wykonawców wciąż bagatelizuje sprawę uszczelniania dachu. Często oryginalne produkty zastępowane są tańszymi odpowiednikami, przeważnie niższej jakości. Jeśli dołożymy do tego kilka błędów wykonawczych, kłopot z dachem mamy gotowy.

Wentylacja dachów - Odpowiednia wentylacja i uszczelnienie kalenicy
Elementy okapu. Fot. Klöber-HPi

Brak uszczelnienia i wentylacji pokrycia dachowego lub jej nieprawidłowe wykonanie, skutkuje kondensacją pary wodnej w warstwie izolacyjnej. Powoduje to obniżenie, a nawet całkowity zanik funkcji ocieplających materiału, a także przenikanie wody, śniegu i kurzu pod pokrycie. A to z kolei może prowadzić do osłabienia konstrukcji więźby. W przypadku dachu stromego odpowiednio wykonana wentylacja połaci to nie tylko zamontowanie kontrłat, ale poprawne wykonanie dwóch ważnych elementów: okapu i kalenicy. Z tego powodu rozwiązania konstrukcyjne dachu w tych miejscach powinny zapewniać swobodną cyrkulację powietrza (od okapu w kierunku kalenicy).

Nierozłączna para ? okap i kalenica

Prawidłowo skonstruowany dach posiada kanał wentylacyjny, czyli przestrzeń pomiędzy pokryciem dachowym a folią, który rozpoczyna się w okapie, a kończy w kalenicy lub narożu. Służy on odprowadzaniu do rynny kondensatu oraz ewentualnych przecieków. Pamiętajmy, że kalenica w sposób ciągły współpracuje z okapem, dlatego te dwa elementy dachu muszą być starannie wykonane i zabezpieczone za pomocą specjalnych akcesoriów dachowych. Powietrze napływa przez okap, zaś uchodzi przez kalenicę ? tylko wtedy można mówić o jego swobodnym przepływie, a tym samym wentylacji.

Wentylacja dachów - Odpowiednia wentylacja i uszczelnienie kalenicy
Kalenica pozioma. Fot. Klöber-HPi

Kalenica i naroża ? ważne punkty w naszym dachu

Kalenica to najwyższa część budynku. Rozróżniamy kalenicę główną (poziomą), która tworzy się w miejscu styku połaci dachowych, oraz kalenice narożne (skośne), powstałe w wyniku przecięcia skośnych krawędzi dachu. Kalenica i naroża to newralgiczne punkty dachu spadzistego, przez które wywiewane jest wilgotne powietrze spod pokrycia dachowego. Kalenica tworzy grzbiet zewnętrzny dachu, który musi być zabezpieczony dodatkowymi elementami w postaci gąsiorów. Szczególnie istotne jest to w przypadku dachu wykonanego z blachy lub dachówek ? materiałów, które ze względu na swoją specyfikę nie zapewniają optymalnej szczelności. ? Aby mieć pewność, że zarówno belka kalenicowa, jak i inne miejsca styku są prawidłowo zabezpieczone, zastosujmy rozwiązanie łączące w sobie nie tylko wentylację, ale też uszczelnianie. Przed położeniem gąsiorów warto użyć specjalistycznych taśm ochronnych ? uniemożliwiających przenikanie wody pod pokrycie lub skorzystać z możliwości, jakie daje wywietrznik kalenicowy ? mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o., producenta wysokiej jakości taśm kalenicowych.

Wentylacja dachów - Odpowiednia wentylacja i uszczelnienie kalenicy
Kalenica narożna. Fot. Klöber-HPi

W jakim celu stosujemy taśmy?

Specjalistyczne taśmy wentylacyjno-uszczelniające do kalenic działają dwubiegunowo: nie tylko chronią dach przed wilgocią, kurzem i śniegiem, ale również pozwalają zachować prawidłowy przepływ powietrza. Zostały stworzone do uszczelniania gąsiorów w dachach spadzistych (pokrytych dachówką lub blachą) i pozwalają zabezpieczyć kalenice poziome i skośne. ? Najlepiej sprawdzają się taśmy o dużej plastyczności, ponieważ z łatwością dopasowują się do każdego profilu pokrycia dachowego. Decyduje o tym poziom plastyczności na ich brzegach. W wysokiej jakości taśmach kalenicowych sięga on 30-35%. W naszej ofercie posiadamy właśnie takie uniwersalne taśmy, tj.: Roll-Fix? i Compact-Roll?, które doskonale zdają egzamin zarówno w przypadku pokryć nisko, jak i głęboko profilowanych. Roll-Fix? to plisowana taśma (wykonana z włókniny PAN i aluminium) optymalnie zabezpiecza przed wilgocią, zapewniając jednocześnie bardzo dobrą wentylację dachu. Łączenie z pokryciem odbywa się za pomocą kleju kauczukowo-butylowego, który jest integralną częścią taśmy kalenicowej. Natomiast Compact-Roll? charakteryzuje się wysoką rozciągliwością brzegów, dlatego można ją dopasować do każdego kształtu dachówki lub blachodachówki, a aluminiowa konstrukcja sprawia, że montaż jest pewny i komfortowy. Z kolei do pokryć dachowych o średnio głębokim profilu proponujemy dwa rodzaje taśm o dobrych właściwościach wentylacyjnych i wysokich parametrach wytrzymałościowych ? Ventotec? oraz Vental? Micro (Micro-Roll). Wszystkie wymienione typy taśm kalenicowych należy montować na suchej powierzchni w temperaturze min. +5 ?C. Produkty te cechuje wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, temperatura, deszcz czy śnieg, przez co nawet długo po montażu zachowują dobre właściwości izolacyjne tłumaczy Przemysław Skibiński.

Wentylacja dachów - Odpowiednia wentylacja i uszczelnienie kalenicy
Wywietrznik kalenicowy. Fot. Klöber-HPi

Wywietrznik kalenicowy ? alternatywa dla taśmy

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie wywietrznika kalenicowego ze szczotką, który jest gotowym elementem o długości jednego lub dwóch metrów. Wywietrznik jest odporny na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Zwykle takie elementy wykonane są z wysokiej jakości PCV i cechuje je prostota montażu. - W przeciwieństwie do taśm kalenicowych, wywietrznik można kłaść także w trudnych warunkach pogodowych ? w każdej temperaturze, również przy mokrej powierzchni. Ze względu na rozwiązanie konstrukcyjne element ten zabezpiecza połać dachu, od strony kalenicy, przed przenikaniem nawiewanego śniegu, deszczu, wilgoci, kurzu i pyłu. Jeśli warstwa wstępnego krycia jest prawidłowo i szczelnie wykonana, to zamontowanie wywietrznika kalenicowego zapewni poprawne funkcjonowanie dachu. Tę uniwersalną i prostą metodę z powodzeniem można zastosować niemal w każdym profilu pokrycia dachowego ? mówi Przemysław Skibiński.

Warto pamiętać, że kalenica w znaczącym stopniu decyduje o tym, czy dach będzie trwały. Dlatego też wybierajmy oryginalne produkty do jej uszczelnienia, co do których będziemy mieli pewność, że spełnią swoje zadanie, nie zaś tańsze zamienniki. Wówczas na pewno dach będzie szczelny i odpowiednio zwentylowany na długie lata.

* * *
O Klöber-HPi:

Firma Klöber-HPi powstała w wyniku połączenia firmy Klöber GmbH z firmą Hausprofi International. Zarówno firma Klöber jak i HPi rozpoczynały swoją działalność w Niemczech w latach 60-tych w zakresie produkcji akcesoriów dachowych i przez wiele lat były wiodącymi producentami w tej dziedzinie. Firma Klöber na początku produkowała głównie elementy przejść przez połać dachową, kominki wentylacyjne. Do tej pory jest w tej dziedzinie wiodącym producentem w Europie. Ciągły intensywny rozwój powodował poszerzanie oferty o inne produkty związane z wentylacją i zabezpieczeniem dachu, a już w 1989 roku rozpoczęto produkcję nowoczesnych membran dachowych o wysokiej paroprzepuszczalności. W bardzo krótkim czasie firma Klöber również w tym asortymencie stała się jednym z wiodących producentów w Europie.

Więcej szczegółów na www.kloeber.pl

 
 
do góry

Nasze portalePartnerzy

  Kontakt