Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

WALLINT – aktywne paroizolacje

Jednym z najbardziej odpowiedzialnych elementów każdego domu, i jednocześnie bardzo złożonym, jest dach. Musi być trwały, estetyczny i zapewniać pełną izolację budynku przed wilgocią, jak również odpowiednią izolacyjność termiczną i akustyczną.

 - WALLINT – aktywne paroizolacje
 - WALLINT – aktywne paroizolacje
 - WALLINT – aktywne paroizolacje

We współczesnych dachach każdy z elementów ma do spełnienia istotną funkcję. Jeśli zawiedzie jeden z nich, zawiedzie cały system.
Bardzo istotnymi elementami każdego dachu spadzistego są folie wstępnego krycia (FWK) i folie paroizolacyjne. W połączeniu z warstwą izolacji termicznej stanowią niezależną przegrodę izolacyjną. Od ich prawidłowego funkcjonowania w dużej mierze zależy komfort mieszkania. Błędny wybór materiałów lub nieprawidłowa ich instalacja, powodują konieczność bardzo kosztownych remontów.

Na folie wstępnego krycia (FWK) zwracają uwagę już prawie wszyscy, natomiast wiele osób związanych z budownictwem jeszcze nie docenia roli jaką w dachu izolowanym termicznie spełniają folie ogólnie określane jako paroizolacyjne. To właśnie błędy w wykonaniu wewnętrznych barier ograniczających przenikanie pary są najczęstszą przyczyną poważnych problemów z wilgocią na poddaszach.

Coraz częściej jako materiały ograniczające dostęp pary wodnej od strony poddasza stosuje się aktywne paroizolacje - regulatory przepływu pary. Umożliwiają one rozwiązanie często występującego problemu gromadzenia się wilgoci między płytami gipsowo-kartonowymi a paroizolacją. Pozwalają one również na sprawne wysychanie konstrukcji dachowej (zwłaszcza nowej), przekazywanie wilgoci zawartej w przegrodzie dachowej do wnętrza.

Właśnie takie nowoczesne materiały oferuje firma KLÖBER. Z całej rodziny (WALLINT) aktywnych paroizolacji firmy KLÖBER na rynku polskim dostępne są dwa rodzaje – WALLINT 3 eco (Sd=3m) i WALLINT 10 eco (Sd=10m). Produkty te dzięki odpowiednio dobranym oporom dyfuzyjnym (współczynniki Sd), znajdują zastosowanie w większości izolowanych termicznie dachów spadzistych, wykonywanych w naszym regionie klimatycznym. WALLINT 3 to regulator przepływu pary, który świetnie sprawdza się w systemie z membranami o wysokiej paroprzepuszczalności (np. membrany PERMO) układanymi bezpośrednio na krokwiach. Natomiast w konstrukcjach dachowych, w których membrany dachowe montuje się na pełnym deskowaniu, niezbędne jest zastosowanie aktywnej paroizolacji o większym oporze dyfuzyjnym, czyli WALLINT 10.

Regulatory przepływu pary zapewniają prawidłowe funkcjonowanie izolacji poddasza niezależnie od pory roku i nawet w przypadkach problemów z wentylacją. W sytuacji niedostatecznej wentylacji pomieszczeń (okresowo lub stale) na poddaszu, bardzo celowe jest zastosowanie aktywnej paroizolacji, która pozwoli na przepływ nadmiaru pary wodnej przez termoizolację na zewnątrz. W naszych warunkach klimatycznych należy stosować regulatory przepływu pary o współczynniku Sd ≥ 3m (WALLINT 3 lub 10), natomiast zewnętrzne membrany dachowe o współczynniku Sd ≤ 0,3m (membrany PERMO). Zamontowanie takiego systemu ochrony izolacji i konstrukcji dachowej (oraz prawidłowe wykonanie) gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie przegrody dachowej przed zawilgoceniem. W sezonie zimowym przenikanie pary wodnej z wnętrza poddasza jest na takim poziomie, że wilgoć z termoizolacji będzie skutecznie usunięta na zewnątrz. Natomiast w sezonie letnim okresowo występuje zjawisko odwrotnego przenikania pary wodnej - z zewnątrz do przegrody dachowej przez membranę o wysokiej paroprzepuszczalności. Przy zastosowaniu tradycyjnej paroizolacji wysychanie termoizolacji w tych warunkach jest bardzo utrudnione. Paroizolacja aktywna WALLINT (zdj.1) w tej sytuacji umożliwia przenikanie wilgoci do wnętrza, czyli osuszanie izolacji termicznej i drewna. Ta cecha regulatorów przepływu pary jest bardzo ważna również w początkowej fazie funkcjonowania budynku, ponieważ pozwala na sprawne wysychanie konstrukcji dachowej (wykonywanej zazwyczaj z mokrego drewna) i innych świeżo zamontowanych elementów przegrody dachowej.

 - WALLINT – aktywne paroizolacje
Bardzo istotne jest również prawidłowe zamontowanie aktywnych paroizolacjii WALLINT. Podobnie jak i przy tradycyjnych paroizolacjach, niezbędne jest uniemożliwiające przepływ powietrza, szczelne połączenie kolejnych pasów układanej folii przy pomocy taśm samoprzylepnych (Klöber Seca i Flecto – zdj.2, 3), jak również uszczelnienie połączeń folii z innymi elementami np. ścianami bocznymi, kolankowymi przy pomocy masy klejąco-uszczelniającej Pasto (zdj.4).

W przypadku ciągłego, jednokierunkowego obciążenia wilgocią, jak np. w basenach, saunach lub chłodniach, powinno się stosować paroizolacje o wartości Sd=100m lub nawet większej. We wszystkich innych przypadkach stosowanie bardzo szczelnej blokady dyfuzyjnej (tradycyjnej paroizolacji) jest mało sensowne lub nawet szkodliwe, ponieważ może znacznie utrudnić wysychanie przegrody dachowej, a także w przypadkach problemu z wentylacją doprowadzić do gromadzenia się wilgoci pomiędzy płytą G-K a paroizolacją.
Aktywne paroizolacje WALLINT w połączeniu z prawidłowym wykonaniem i użyciem uzupełniających akcesoriów firmy KLÖBER, jak również zastosowanie odpowiednich membran dachowych PERMO, gwarantują prawidłową ochronę przegrody dachowej i poddasza w każdych warunkach.

Piotr Wownysz
KLÖBER POLSKA

(numer 4/2007)

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt